Go to top
Налаштування (розробка та впровадження) системи управлінських показників

StrategicРішення > Налаштування (розробка та впровадження) системи управлінських показників

Форма бухгалтерської та фінансової звітності, яка функціонує у всіх організаціях без винятку, стандартизована і використовується для формальної мети — взаємовідносин з державою, податкового планування.

Ця звітність не відповідає запитам ТОП-менеджменту, не дозволяє приймати як стратегічні так і операційні рішення, оскільки, по-перше, не адаптована під Ваші бізнес-цілі і ринкову специфіку, по-друге, існує значний часовий розрив між діями і аналізом їх результатів.

Необхідно регулярно аналізувати, де зараз знаходиться Ваш бізнес, куди він прямує і що Ви можете зробити, аби поліпшити його. Це необхідно для створення основи того, чого Ви хочете досягти в майбутньому. Для цього і існує управлінська звітність!

👉 Ми розуміємо, як іноді складно визначитися з рішенням, що якнайліпше буде відповідати вашим очікуванням і потребам бізнесу, тому пропонуємо пройти навчання в найкращій бізнес-школі країни, kmbs, на наших авторських програмах: «Розвиток бізнесу для засновників та партнерів» і «Стратегічна сесія самостійно».

А якщо ви бачите найефективішим для себе «гідрид» — проактивне рішення та передача технології, — запрошуємо ознайомитися з корпоративною програмою «Підвищення продуктивності компанії: впровадження процесного управління».

Коли Вашій компанії необхідно впроваджувати систему управлінських показників

  • Ви власник і прийняли рішення вийти з операційного управління / переключити свою увагу на інші бізнеси, але Вам важливо відстежувати ефективність дій Вашого ТОП-менеджменту, розуміти, як йдуть справи
  • Ви власник / ТОП-менеджер і хочете оцифрувати бізнес, створити “систему раннього оповіщення”, бачити системні відхилення в ефективності і розуміти їх причини до того, як стане занадто пізно
  • Ви власник / ТОП-менеджер і відчуваєте, що потенціал компанії дозволяє досягти більшого, але поточні показники, які Ви використовуєте, виглядають гідно. Можливо, слід зіставляти інші параметри? Як себе порівнювати з конкурентами і, головне, з “минулою версією себе”? До чого прагнути?

Які результати будуть у Вас після проекту

Створено інструмент, що відслідковує причинно-наслідкові зв’язки між діями команди і операційною ефективністю в реальному часі, що дозволяє приймати управлінські рішення:

  • Підготовлена чітка і проста звітність для відстеження ефективності бізнесу як системи і ефективності роботи персоналу, зокрема, у відповідності зі стратегічними цілями
  • Сформовано карти відповідальності
  • Розроблено план впровадження управлінських показників у практичну діяльність організації
  • Налаштована система зворотного зв’язку між співробітниками, менеджментом і власниками
  • Команда мотивована: в основі матеріального стимулювання лежать вимірні показники, які зрозумілі, прогнозовані і не залежать від суб’єктивних оцінок керівника

 

Серед основних категорій показників ми виділяємо: показники обороту, показники прибутку, показники маржинальності, показники ефективності на одного співробітника.

Залежно від специфіки бізнесу внутрішнє наповнення категорій може відрізнятися.

Як ми працюємо, чому приділяємо особливу увагу

Моделі бізнес-процесів і структури

Модель бізнес-процесів повинна бути сфокусована на цінності, яку Ви створюєте для своїх клієнтів, вона є сполучною ланкою між Вашою візією і здатністю її досягти. Наявність чіткого підходу, який пов'язує процеси зі стратегією, підвищить здатність компанії домагатися успіху.

Процеси повинні бути гнучкими, щоб вони могли швидко адаптуватися до обставин, що змінюються, використовувати можливості для бізнесу, а також знижувати ключові ризики.

Фінансам

Всі підприємства мають потребу в коштах для зростання. Те, як бізнес управляє своїми грошима — і грошима своїх інвесторів — визначатиме його курс на майбутнє.

Ми проведемо діагностику і надамо рекомендації щодо фінансово-інвестиційної моделі, форм звітності та індикаторів, що дозволить приймати обґрунтовані рішення для досягнення ринкового лідерства.

Проходу в дії і досягненню результатів

Спільно проектуємо плани впровадження, максимально підготувавши команду для проходу в дії. Спільно запускаємо критично важливі ініціативи. Вибудовуємо взаємодію в команді і управління впровадженням з використанням ефективних інструментів, що підвищують залучення команди.

Виникли питання?

Ми завжди на зв’язку