Незалежно від того, переживає ваша компанія надшвидке зростання чи падіння, завжди варто мати стратегію та план. Усе як завжди, тільки підходи до стратегування змінюються. Давайте обговоримо основні світові тренди у стратегуванні і трохи більше.
1. Кінець монополії фаундерів, власників і топів у визначенні майбутнього компанії
Когось це може засмутити, когось надихнути, але тренд на розподілене лідерство у розвитку компанії набирає обертів. Пророки закінчуються і стають все менш ефективними у світі, який дедалі ускладнюється, а юнаки вже інші — з цікавими думками, амбіціями та безліччю альтернатив для себе на глобусі. Настав час створювати внутрішній нон-стоп процес пошуку та впровадження інновацій.
2. Зустрічаємо безмежну невизначеність та відсутність звичної точки опори в даних
Причини дві. Перша: зміна меж ринків через зміну поколінь, потреб людей, вплив технологій. На прикладі телекому: за останні 15 років ринок пройшов 4 трансформації, навіть гібридизації: Telecom — Information and Communications Technologies (ICT) — InfoTainmentCom — Creative Economy. Такі зміни не завжди можна помітити швидко, або ж не вистачає компетенцій побачити інший ландшафт, тренди в ньому, а значить, і цифри, куди мігрує зона прибутку.
Друга причина: світова криза COVID-19, яка ламає тренди.
Наслідок обох причин — ми все меньше можемо екстраполювати історичні дані та закономірності, і використовувати старі моделі.
3. «Прощавайте» модератори, фасилітатори та бізнес-коучі. «Привіт» інноваційним стратегам
Кількість компаній, чиї ідеї та бізнес-моделі застрягли у минулому, різко зросла і зростатиме далі. Відповідно: зниження невизначеності та набуття ясності в команді буде у рази більш актуальним. А ось методи досягнення цієї ясності значно змінюються.
Те, як що раніше досягалось техніками групових дискусій, компетенціями фасилітації, модерації стане малоефективним. Це все одно що модерувати створення борщу без розуміння самої технології його приготування та просто задаючи питання: з чого ти почнеш, що хочеш у результаті, чого ні? 🙂 Потрібен фах у підходах відкриття інновацій та дизайну стратегій. Те, чим володіють стратеги-профі.
Підсилиться цінність:
- стратегічної аналітики: здатності бачити, передбачати зміну меж ринків, слабких сигналів, зміну бізнес-моделей;
- визначення глибинних мотивів людей — те, що зробить їхнє життя кращим та ефективнішим. Тут «живуть» продуктові інновації та нові ідеї на рівні візії компанії;
- дизайн-мислення, інструментарію у пошуку інновацій на рівні стратегічної ідеї компанії, продукту, бізнес-моделі, настроювання самого процесу стратегування всередині компаній;
- системного підходу: багатошаровості у рішенні «ідея + бізнес-модель + люди + комунікація + дії + соціум». Сам по собі креатив в ідеях, брендах буде злітати з такою ж ймовірністю, як ставки на спорт;
- все, що пов’язано з ML/AI. Особливо для бізнесів, що «грають» у великі ігри, на великих масштабах.
4. Точність стане невіглаством
Намагатися точно визначити яким буде майбутнє, навіть на рік, стає безглуздим. Глобально дизайнується Ідея як фокус, як велика мрія та робляться ітерації по ії уточненню, розвитку. Продукт — як потреба споживача теж в постійній зміні. Це означає, що сам пошук будь-якого стратегічного рішення остаточно закріпиться як операційний процес, а не разовий проект. Причому процес, де впровадження відбувається паралельно розробці самого рішення. Безкінечні інсайти, гіпотези, тестування, процесування, кайф та драйв.
Велике об’єднання технологій поряд: Agile Strategy + BizDev (Business Development).Шукаємо діючи!
5. Мрійники рулять, а «короткостроковість» стає пасткою для мільйонів підприємців
Медіа-маніпуляція «не можна планувати надовго у супердинамічному світі» кодує людей на короткі рішення та кроки. І ми фокусуємося на «тут і зараз», по суті — кому і як продати те, що вже є, бажано більше і швидше. Які у цього результати та наслідки, — ви знаєте.
Подивимося навколо: інноваційні компанії з великими довгостроковими ідеями «керують ринками» та змінами їх меж, стартують нові технології та бізнес-моделі, притягують таланти, підривають «норми в мультиплікаторах» і точно не забувають про юніт-економіку. Вони активно реалізують принцип: ідея та способи реалізації еволюціонують, поєднуючи рішення та дії у трьох горизонтах: сьогодні, завтра та післязавтра. А мільйони інших гинуть…
6. Особлива увага — на движ, максимальну залученість
Рулити буде готовність ставити собі, всередині команди незручні запитання про майбутнє ринку, компанії, поточний стан справ. Наприклад, чому компанія активно не йде в інновації, або чому всі рішення ухвалюються на раді директорів, без залучення співробітників? Чого ми не бачимо у глибинних мотивах споживача, а воно може суттєво покращити його життя? Чому компанія круто розвивається в Україні, але роками не переходить у міжнародність, і що тут можна було б зробити? Чому б нам не розглянути ось таку, на перший погляд, божевільну ідею?
Прогнозую, що в компаніях, які швидко розвиваються, 60% часу у людей, основної команди займатимуть саме проекти розвитку, а не операційна діяльність.
7. Декарбонізація економіки та мислення
Чиста енергія та чисті технології, як і високі цілі, будуть набувати все більшого значення для підприємців та на ринках капіталу. Як відповідь на велику цінність нового покоління людей, ваших споживачів, партнерів, колег про майбутнє Світу.
Ринок свободи та самореалізації зростає.
8. Платформність та екосистемність
Цифрова реальність набирає обертів і «забирає прибуток» у гравців із традиційними бізнес-моделями та процесами. Технологічним компаніям та компаніям «традиційним» необхідно буде приймати серйозні та сміливі рішення, щоб залишатися попереду і бути актуальними. Платформні бізнес-моделі, створення мережевих ефектів стає базовим підходом у масштабуванні та виходом на конкурентоспроможну прибутковість як маркетплейсу, так і молокозаводу.
Перетворення бізнесу на платформу або екосистему означає можливість реалізації багатосторонньої бізнес-моделі та конкурентоспроможності як у створенні цінності, так і в фінансових результатах.
На прикладі: Unit.City заклав у свою модель щось більше, ніж просто «модна комерційна та житлова нерухомість». В основі — платформа для кількох типів мешканців: стартапів, акселераторів/інкубаторів, продуктових та сервісних компаній, творців країни майбутнього через креатив та технології. Стимулюючи взаємодію між «жителями», створюється особлива культура, яка зрештою підвищує вартість нерухомості та стійкість бізнес-моделі у рази. Знижує ризики, приносячи користь багатьом. Ефект посилюється фокусом на нішу: IT-компанії.
Компанії, які не засвоїли нові правила платформної стратегії, програватимуть у продуктивності та юніт-економіці, боротимуться за виживання. Спільнота, мережа та експерименти її учасників стануть стратегічними активами нової ери для прогресивних команд.
Радикально, але стає ось так: «прагніть створити платформну стратегію, або плануйте свій вихід…»
2022-й може стати визначальним для майбутнього компаній. Чому б не зробити його одним із найбільш інноваційних та результативних? Саме час.
Запрошую:
Першу версію статті опубліковано тут. Дуже дякую партнерам Mind.ua, Reactor.ua за співтворення!
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.
АВТОР: Оксана Щегельська керуюча партнерка Strategic |