Природа команди така, що якщо тримати її в логіці “виживання або антикриза” більше, ніж 3 місяці, ймовірність повернути мислення, дію в розвиток різко знижується. Як наслідок — це можливе падіння для компанії. Особливо для тієї, у якій запас міцності не дуже високий.
Тому питання: “як компанія впорається з новими умовами, в чому полягатиме нова бізнес-модель” — поза часом.
Пропоную подумати над 5 ключовими аспектами при виході з режиму “виживання”.
СЕО повинен стати бізнес-девелопером. “Адміністратори” загублять все
Що змінюється в ролі:
- у десять разів більше уваги пошуку джерел зростання: клієнти, продукт, партнерство через платформеність, моделі доставки цінності. Підприємництво — наше все. За нього — великі “плюшки”;
- гіперпрофесійні рішення “як розвивати бізнес”: що створювати нового, що міняти, що зберігати, а від чого відмовлятися — і все це в один період часу;
- по-новому дізнаватися, чути людей: і клієнтів, і колег, і партнерів. Чим складніша ситуація, тим краще люди розкриваються: по-хорошому і по-всякому. Тренд на зростання суб’єктності людей буде зносити недбайливих керівників, робити їх безробітними назавжди;
- дивитися на можливі придбання для ринкового лідерства: можуть з’явитися активи, які раніше були просто недоступні;
- не забувати робити добро. Внесок у загальну середу, багатофакторний зворотний зв’язок у взаємодії робить компанію в рази сильніше;
- планувати свій час. Виділяти мінімум годину в день на усвідомлення того, що відбувається, і виставлення пріоритетів для себе, і, головне — на формування чітких рішень.
Висока невизначеність любить радикальність
Це наша готовність швидко переглянути існуючу бізнес-модель, але з чітким фокусом, акцентами: що створити, що змінити, а що зберегти.
Основне джерело для нових бізнес-моделей — у змінах поведінки споживачів. Вже очевидно, що ринки “бідність”, “старість”, “здоров’я”, “маразм уряду” стануть ще більш зростаючими в світі. Про 10 найбільших ринків у світі я писала раніше.
Питання: як це зробити?
Варіант перший. Внести тимчасові корективи в бізнес. Наприклад, для того, щоб боротися з кризою в галузі охорони здоров’я в контексті пандемії. Це fashion, виробники алкоголю, які надають маски, халати або дезінфікуючі засоби. Або HORECA, яка пішла в онлайн. Часто ці нові продуктові / сервісні лінійки надаються за собівартістю або з мінімальним прибутком. Варіант хороший. Але тимчасовий.
Варіант другий. Швидше розгортатися в ринку Low Touch: нові продукти / послуги і нові клієнти. Багато підприємців у світі вже будують нову “економіку з низьким доходом”, щоб повернути наше суспільство до роботи, до певного попиту. У luxury-сегментах серії галузей, туризмі, індустрії івентів попит впав практично до 0. Люди не стали споживати менше, вони перейшли на споживання іншого. Шукаємо ціннісну пропозицію в стилі: “доступна розкіш”.
Третій варіант — для найбільш гнучких. Пошук нових виникаючих потреб. Пошук нових проблем у споживача, які можна вирішити. Наприклад: інші форми / ланцюжки логістики, більш досконалі рішення для очищення / гігієни, нові засоби комунікації тощо. Нові споживчі завдання / проблеми — це новий обсяг ринку і частка. Дивимося у вікно, шукаємо, що може стати дуже важливим:
- Мінімальний вплив на навколишнє середовище. Не важливо, ви займаєтеся машинобудуванням, ІТ або консалтингом. Скорочення відходів, використання вторинних перероблених матеріалів, продовження життєвого циклу продукту у споживача — у ваших силах.
- Економія часу та ресурсів. На цьому побудовані бізнес-моделі краудсорсингу, краудфандінгу, ICO, позикові кошти і персонал на вимогу, штучний інтелект, наприклад, у вигляді “безпілотників” і децентралізованих автономних систем. Fillin, Uber, Doc.ua. Обслуговування цієї потреби дозволяє створити найбільш гнучкі бізнес-моделі, з низькою залежністю від ресурсів.
- Безкоштовно або “на шару”. Людям пропонують безкоштовний сервіс або товар майже безкоштовно, “знімають” дані і продають. Це модель Facebook, медіа-індустрії.
- Свобода: жити не в одному місці як фізично, так і віртуально. Те ж і з роботою: не підписуватися на одну корпорацію, одну роль / справу. Приклади, які обслуговують цю бізнес-модель: Uber, Second Life, всі платформи типу service on demand, коінвестицій у нові проекти та інше.
- Зміна свого життя. І це не тільки про моделі коучингу, психологів, консалтинг. Наприклад, обслуговування цієї потреби “зашивають” у прості бізнес-моделі кав’ярень. Ви заходите всередину, на стінах висловлювання цікавих людей, стоять особливі книги, проводяться тематичні зустрічі та концерти soul music. А з барменами і офіціантами ви можете з легкістю обговорити світові проблеми. Бо ці люди, наприклад, студенти Академії — освічені, думаючі, цікаві. Це те, що ми часом втрачаємо в розвитку своїх компаній. Думати, детально проробляти клієнтський досвід. Тільки важливо не забути: люди більше не шукають просто приємних вражень — вони шукають завдання, вирішення яких їх змінює, можливо, і радикальним чином. І шукають наставників / провідників, які будуть допомагати знімати “внутрішню кризу”.
- “Я не один” або “антисамотність”. Зростаючий тренд на індивідуалізм, очевидний у статистиках розлучень, у відносинах до сімей, створює свій тренд. У діджитал-світі на нього вже активно шукаються відповіді у вигляді чат-ботів, роботів-помічників. Тут же мечингові платформи, соціальна активність / благодійність. Обсяг інвестицій зростає.
- Підтримка статусу: повага і визнання. Якщо раніше — більше через матеріальні речі: товари, будинки. Тепер і через інструменти віртуального світу. Можливість для кожного відчути себе зіркою в своєму ком’юніті.
ОТЖЕ, 5 ключових факторів для “вшивки” в бізнес-моделі, якщо претендувати на лідерство: ЕКОЛОГІЧНО, ДЕШЕВШЕ, ШВИДШЕ, З МНОЖИННИМ ВИБОРОМ, ТРАНСФОРМАЦІЙНО.
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.
АВТОР: Оксана Щегельська керуюча партнерка Strategic |