Часто компанії обманюють себе, створюючи лише піар-версії візії, місії і цінностей, які є просто слоганами, а не дієвими управлінськими інструментами. Такі «запальнички для персоналу» в кращому випадку стають просто баластом на сайті, а в гіршому призводять до конфліктів у топ-менеджменті. Натомість справжня стратегічна ідея із візією, місією та цінностями стає суперфокусом компанії і стоїть на чолі всієї стратегії бізнесу.
Візія
До стратегічної ідеї відносяться три ключові інструменти: візія, цінності та місія. Візія знаходиться на вершині піраміди. Це образ компанії, до якого вона повинна розвинутися, щоб бути впливовим гравцем на ринку. Метафорично це може звучати так: наш теперішній образ системи ромб, але для лідерства на ринку ми маємо через три роки стати призмою з шестикутником в основі і з цільовими розмірами. Але нам завжди потрібно враховувати існуючі кореневі компетенції компанії — це те, що вона вже зараз може робити краще інших.
Формуючи Візію потрібно відповісти на наступні питання:
- В якому бізнесі ми хочемо бути? В якій ролі плануємо грати в надсистемі?
- Яку невирішену проблему надсистеми / споживача будемо вирішувати?
- На яких ринках працювати? (Для кого і яку цінність створювати?)
- В якій географії?
- Якою має бути інфраструктура бізнесу? (Мережа, дистрибуція, заводи, платформи)
- Яким бізнес має бути у внутрішній організації для персоналу, власників та суспільства?
- В чому плануємо прогресувати, змінюватись?
- В чому можемо бути унікальними?
Пам’ятайте, що для виживання системи Візія має бути драйвовою і амбіційною: компанія повинна зростати, як мінімум, швидше за ринок та конкурентів.
Цінності
Цінності — це хороший фільтр поведінкових аспектів команди і партнерів. Фактично, це сутність бізнес-культури компанії, без якої неможливо реалізувати Візію. Це те, як приймаються рішення і відбувається робота в компанії. Цінності форматують вибір: з якими клієнтами ми можемо працювати, яких людей ми набираємо в команду і з якими партнерами ми працюємо.
Місія
Місія включає в себе чітке визначення клієнта (його поведінковий профіль) та унікальну ціннісну пропозицію. При цьому вибір клієнта і ціннісна пропозиція повинні бути такими, щоб підтримати амбіції компанії, які ви заклали у Візії. Формуючи ціннісну пропозицію, ми повинні знати такі дві речі:
- чим саме створюємо вигоду / успіх споживача;
- в чому унікальність нашої пропозиції в порівнянні з конкурентними.
З чесною стратегічною ідеєю управляти компанією в рази легше. Ви чітко усвідомлюєте, хто ваш клієнт, а хто ним не є. Який проект підходить для досягнення вашої Візії, а за який поки-що братися не варто. Ви маєте чіткий HR-фокус: люди з якими якостями вам потрібні і як розвивати команду, щоб досягнути Візії.
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.
АВТОР: Оксана Щегельська керуюча партнерка Strategic |