1. Ви зростаєте повільніше ринку
Ви завжди повинні моніторити ринок і орієнтуватися на нього, знати, що на ньому відбувається і наскільки ви встигаєте за ним. Як це зробити? Дуже просто — загляньте в надсистему.
Припустимо, ви — власник заводу з виготовлення цементу. Вашими клієнтами будуть будівельні компанії, які закуповують у вас цемент для зведення нових будинків.
Припустимо, у цьому році ваші обсяги прибутку зросли на 10%. На перший погляд, все відмінно. Але якщо будівництво нових будинків зросло на 30%, це означає, що ви відстаєте, хтось вже почав забирати шматок вашого пирога і витісняти вас із ринку.
2. Не зростає ефективність операцій
В умовах постійної конкуренції бізнес повинен удосконалюватися і ставати все більш ефективним. А це означає, що в міру розвитку витрати ресурсів на надання однієї послуги повинні зменшуватися. Це легко перевірити в динаміці: скільки ви витрачали на надання послуги, створення продукту 3 роки тому?
2 роки? Рік? Скільки ви витрачаєте зараз?
В ефективному бізнесі ця динаміка завжди зменшується, так як постійно підвищується ефективність внутрішніх операцій. Це може стосуватися ефективності маркетингової стратегії — ви «оптимізували» своє розуміння цільової аудиторії і робите ставку на більш вузький сегмент. Або ж автоматизували якісь етапи угод і тепер на послугу витрачається менше ресурсів. Або ж ви вдосконалили послугу і ціна за неї виросла при тому, що витрати ресурсів все ті ж. Якщо ж цей показник залишається на місці, значить ви зупинилися і віддали ініціативу своїм конкурентам.
3. Капіталізація
На жаль, в Україні важко вимірювати цей показник. Він каже про вартість компанії і визначити його можливо за сумарною вартістю акцій. Однак умовно вимірювати його самому все-таки можливо, користуючись тією ж методологією, що і фондові біржі. Перспективність і вартість компанії оцінюють за такими показниками:
- Чи вийшли у компанії нові продукти?
- Чи виконані прогнози прибутковості?
- Чи придбала компанія нові активи або бізнеси?
- Чи вийшла на нові ринки?
- Чи збільшила свої продажі?
Скільки з цих показників є у вас?
Пам’ятайте, ваша нова інтелектуальна і матеріальна власність — це стабільність і ресурс, без якого зростання неможливе. Ці симптоми часто виходять із того, що власники не знають, чого хочуть від бізнесу, не ставлять перед ним чітких цілей або ж ставлять неправильно, що приносить ще більшої шкоди.
Що робити? Не стояти на місці. Адже бізнес — це культура з певним темпом розвитку. А той, хто не йде в ногу з часом, однозначно залишиться в минулому.
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.
АВТОР: Оксана Щегельська керуюча партнерка Strategic |