Що має робити класний СЕО? Саме з цим важливим питанням Оксана Щегельська, керуючий партнер Strategic, працювала с участниками програми CEO Development Program (спільно з kmbs).
Модуль про розуміння ролі CEO та основних вимог до неї у компанії, яка працює в турбулентному світі та має лідерські амбіції, складався з 2-х частин.
У першій частині модулю розібрали 3 базові параметри виживання компанії: ріст, розвиток, капіталізація.
1. Ріст
Перший параметр виживання — зростання обсягів продажу.
Компания потребує постійного зростання в обсязі і продажу. Начебто простий показник, але саме він свідчить про те, що компанія служіть більшій кількості клієнтів і створює більшу цінність. Це говорить про те, що ваша система має класну репродуктивну функцію. Тобто вона створює нову додаткову цінність, за яку готові платити. Але ця система є дуже вимогливою. Тому темп зростання продажу повинен випереджати ринок.
Що важливо розуміти? Падаючих ринків не існує. Проблема лише в тому, як ми з вами для себе визначаємо ринок. Ринок — це не попит, а потреба споживача. Тому визначається він потребою споживача.
Наприклад, всім відомий Uber працює на ринку безробіття. WizAir — бідність, Фейсбук — маразм урядів (створення альтернативної влади світу).
Про 10 найбільш зростаючих, прибуткових ринків ми говорили раніше тут.
Існують 4 типи джерел зростання:
- Нові клієнти
- Нові продукти
- Нова географія
- Стратегічні альянси
Ключові тези:
- Класний СЕО повинен знайти відповідь на питання — За рахунок чого моя компанія буде зростати в коротку і в довгу?
- Базові фундаментальні цінності і потреби людей не змінюються! Класний СЕО повинен шукати, як в інший спосіб можна задовольнити потреби клієнтів.
- Якщо бігти швидше, ніж ринок, але меньшими темпами, ніж конкуренти, Ви знов впадете. Треба бігти швидше за конкурентів. Швидше, ніж Ви в минулому.
2. Розвиток
Другий параметр виживання — розвиток компанії в коротку і в довгу.
Ознаками розвитку компанії можуть бути: нова ціннісна пропозиція, нові бізнес-моделі.
Показниками розвитку є всім знайомі EBIT чи EBITDA.
Непрямим показником розвитку можуть бути показники продуктивності компанії: Sales per head / EBID per head. Тобто, яким чином система розвивається, нарощується. Що Ви, як СЕО, робите в ціннісній пропозиції, в бізнес-моделі, аби забезпечувати розвиток компанії і робити її кращою, ніж вчора.
Ключові тези:
- Суть розвитку компанії полягає в створенні більшої цінності значно меншими ресурсами.
- Класний СЕО повинен бачити можливості і переводити їх у цілі для всієї команди. Або зчитати їх з власника.
3. Капиталізація
Третій параметр виживання — вартість компанії.
Цей хардовий показник говорить про здатність створювати довгострокове майбутнє компанії. Компанії, які постійно капіталізуються, мають всередині дуже потужну ідею, яка може генерувати джерела зростання і прибутку на завтра і післязавтра.
У капіталізацію закладено пошук ідеї, яка випереджає час і тренди. Вона про пошук нових джерел зростання і маржинальності, про асортимент, який можна робити тут і зараз.
Прикладом компанії, яка одночасно працювала в 3-х параметрах є Приватбанк.
Ключові тези:
- Класний СЕО той, хто вміє балансувати між сьогодні, завтра, післязавтра.
- Классный СЕО той, хто думає про компанію як про свій власний бізнес, але все ж таки трохи під іншим кутом. Завдяки цьому й отримує той потужний ефект, що потрібен для компанії та її розвитку.
СЕО повинен пам’ятати про ці 3 параметри виживання (біблія для СЕО). І все це повинно йти в постійному порівнянні з ринком, конкурентами, міжнародними бенчмарками.
Про те, як працювати СЕО з трьома параметрами виживання — в нашій наступній публікації.
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.