Сьогодні
12
05
,
2021
20.11.2020
Траблшутинг: рішення нерозв’язних завдань/проблем у бізнесі

Жорстке конкурентне поле, падіння продажів, конфлікти в команді, втрата клієнтів — бізнес щодня стикається з різними проблемами і викликами, які спровоковані внутрішніми або зовнішніми факторами.

Погодьтеся, що часто складно самому побачити очевидне, оскільки перебуваєш у постійній операційній плинності. У вас завжди будуть з’являтися нерозв’язані завдання, з якими роками працююча команда може просто не впоратися.

У таких випадках виникає необхідність комплексного підходу, неординарного мислення, вміння дивитися на речі зовсім під іншим кутом — якесь перезавантаження бізнесу.

Траблшутинг — поки що рідкісне явище для України і сусідніх країн, але вже давно працюючий інструмент на міжнародному ринку, — здатний знаходити найвишуканіші інноваційні рішення, вирішувати тупикові завдання або проблеми в бізнесі, котрі не вирішуються лінійно. І тут справа зовсім не в компетенції, а в комплексності. Накопичена критична маса складних, часом тупикових завдань у різних областях і дає якість їх вирішення будь-якого рівня в бізнесі.

Траблшутинг у перекладі з англ. — «усунення проблем», «відстрілювання проблем»

Траблшутинг включає в себе різні інструменти та методи і в залежності від того, яке завдання або проблему в бізнесі необхідно вирішити, — підбирається оптимальний інструмент.

Часто при вирішенні складних завдань у траблшутингу використовується ТРВЗ (теорія розв’язання винахідницьких задач) — технологія, яка допомагає ефективно вирішувати різні проблеми і знаходити сильні, проривні рішення.

Інструмент, який працює як «каталізатор для мозку»

ТРВЗ активно використовується на виробничих підприємствах для вирішення технічних проблем, а також використовується в управлінні, в рекламі, в маркетингу.

У процесі вирішення ТРВЗ-завдань використовується відразу кілька підходів:

 • метод мозкового штурму;
 • синектика (порівняння і знаходження схожості в предметах і явищах);
 • морфологічний аналіз (виявлення всіх можливих способів вирішення);
 • метод фокальних об’єктів (встановлення асоціативних зв’язків із різними об’єктами) тощо.

Також, у траблшутингу часто використовується problem management (англ. — управління проблемами). Його суть, у більшості випадків, полягає не в усуненні неполадок, а у визначенні та усуненні причини. Problem management включає в себе такі методи, як: Pain Value Analysis, хронологічний аналіз, Діаграма Ісікави, Аналіз Парето, рішення — тестування, мозкові штурми.

ТРАБЛШУТИНГ: Перезавантаження бізнесу

Навіщо компанії потрібен Problem management?

 • скоротити кількість інцидентів, щоб не вирішувати одні й ті ж проблеми;
 • зменшити навантаження на персонал служби підтримки, позбутися від надмірного навантаження;
 • знайти обхідні шляхи вирішення проблеми або інциденту;
 • запобігти збоям, перш ніж вони відбудуться;
 • підвищити рівень задоволеності клієнтів, скоротивши число повторюваних інцидентів.

Problem management тісно пов’язаний зі стратегічним плануванням і відповідальний за запобігання або мінімізацію стратегічних розривів між партнерами і стейкхолдерами.

Звичайно, траблшутинг виконує ширші функції — вирішення фінансових, ринкових і технічних завдань для бізнесу. Тут варіант «не знайшли рішення» практично бути не може.

«Спалювати мости, щоб не було куди відступати!»

Завдяки різним інструментам, підходам та інноваційним технологіям, які застосовуються в траблшутингу, можна знайти сильні універсальні рішення для бізнесу в досить короткі терміни. Тут важливу роль грають власні інструменти і напрацювання компанії та експертів.

У нашій практиці ми неодноразово опинялися в ситуації, коли вирішуючи проблему в компанії багатьом здається, що шлях тільки один. Але важливо розуміти, що варіантів вирішення завжди набагато більше.

Наші фахівці, які реалізували понад 230 кросгалузевих проектів для українських і міжнародних компаній, на практиці знають, що таке мислити креативно і діяти швидко.

Давайте подивимося на 2 кейса Strategic — перший досить складний, де потрібно було застосувати не одну техніку траблшутингу для вирішення завдання; другий — менш складний, але вимагає більш тонкого і креативного підходу.

Приклад 1:

Машинобудівний завод із корінням ще з Радянського Союзу був придбаний із сильною інженерною командою. Сам власник був із великими амбіціями, хотів проходити з сильними ідеями, і був упевнений, що машинобудування не може бути лише локальним.

Було знайдено ряд ідей, з якими можна було йти на експорт. Але всередині команди був тотальний опір. І потрібно було знайти рішення, яке допомогло б максимально зберегти команду, оскільки хороших технічних фахівців було вкрай складно знайти.

Був зроблений нестандартний крок — побудували експортний цех під певну асортиментну позицію. Принципово взяли зовнішніх людей і лише кілька для лінку — тих, хто ще не просочилися культурою старого заводу. Звичайно, таке рішення могло створити всередині серйозну провокацію для культури. Завод запустили. Спочатку стара команда не вірила в те, що нова команда взагалі щось розуміє в машинобудуванні. Але саме цим людям вдалося отримати перші експортні контракти і налагодити виробництво.

Це був спосіб запустити певні культурні зміни, вивести із зони комфорту, і сказати, що ми точно можемо по-іншому. Це був дорогий крок, але в результаті саме він допоміг компанії трансформуватися. Компанія через деякий час була продана міжнародній компанії.

Приклад 2:

ІТ-компанія. Співробітники творчі і волелюбні. Першій особі вкрай не подобалося, що співробітники приходили і йшли, коли їм заманеться. Обідня перерва також тривала довше, ніж передбачалося. Фахівці були дорогі і потрібно було щось вирішувати.

Був варіант вводити штрафи за запізнення, відстежувати, хто коли прийшов і пішов. Або ж знайти альтернативне рішення. І шлях був зовсім простий, на поверхні, з базового менеджменту. Було прийнято рішення написати лист всім співробітникам, із розумінням ситуації і пропозицією збільшити обідню перерву з 1 години до 1,5-2 годин, але при цьому робочий день також збільшується на цей же час. Реакція на таку пропозицію була миттєва — всі співробітники відмовилися від запропонованого варіанту і погодилися на 1 годину обіду.

По суті, таке альтернативне рішення, без включення тиранії, допомогло не лише зберегти позитивний настрій у команді, але й вирішити завдання, яке потрібне було для ефективності системи.

Приклади абсолютно різні, але обидва показують, як і коли потрібно діяти нелінійно, аби отримати потрібний результат, що принесе користь всім — компанії в першу чергу.

У траблшутингу можна також виділити 6 базових правил:

 • Концентрація на рішенні, а не на проблемі. Не зосереджуватися на проблемі. Ігноруючи труднощі, вдається зберегти спокій і переключитися на пошук рішення.
 • Об’єктивність. У траблшутингу розглядаються всі можливі ідеї, навіть ті, які на перший погляд можуть здатися зовсім невідповідними. Дуже часто саме найбільш незвичайні думки лягають в основу ефективних змін.
 • Неупередженість. У траблшутингу будь-яка проблема — це лише показник, що в даний момент щось не працює, і що потрібно знайти нове ефективне рішення. Тут немає необхідності в довгих дослідженнях і звітності — це може перешкодити раптовому виникненню можливих рішень.
 • Абстрактне мислення. Важливе абстрактне мислення і новий погляд на речі. Новий і оригінальний підхід, як правило, стимулює прийняття ефективного рішення.
 • Спрощення. У багатьох із нас є схильність все ускладнювати. У траблшутингу важливо спрощувати проблему, узагальнити її, і знайти по-справжньому просте, очевидне рішення. Адже найчастіше саме прості ідеї бувають найбільш правильними.

Рішення, які пропонують фахівці траблшутингу — це коли Ви можете довірити свою проблему і спокійно видихнути, перезавантажитися, тому що знаєте, що будуть вжиті необхідні заходи для отримання ефективного результату в максимально короткі терміни.

Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.

Підписатись на новини

Читайте також