Криза багатьма сприймається як негативне явище, але нюанс у тому, що одні й ті ж параметри зовнішнього середовища, котрі змінилися, можуть абсолютно по-різному впливати на галузі і конкретні компанії. Це залежить від того, наскільки зачіпаються ключові параметри бізнес-моделі компанії і в якому стані ця компанія перебуває на момент початку кризи. Чи працювала раніше над ефективністю, наскільки ліквідні і доступні ресурси на сьогоднішній день. Важливим фактором є й боргове навантаження.
Особливість цієї кризи — повний lockdown, зупинка діяльності, якої раніше не було ні при одній іншій кризі. Якщо раніше могли бути зупинки за ринковими причинами, коли сам продукт або послуга ставали непотрібними, то зараз немає ринкових причин. Сьогодні ж бізнес може працювати тільки в тих рамках, які дозволені.
Багато компаній піддаються загальним порадам, які, здавалося б, універсальні для всіх. Але насправді, в першу чергу вам необхідно визначитися з тим, що буде добре саме для вашої компанії. Якщо у вашій компанії є досить ефективні процеси і дійсно затребуваний продукт, тоді ваші дії будуть сильно відрізнятися від дій компанії, яка продає менш затребуваний продукт або послугу.
Те, що ми з вами спостерігаємо, зав’язано на конкретній кризовій ситуації. Так історично склалося, що зараз ростуть ті бізнеси, ті бізнес-моделі, які підходять під поточну ситуацію.
Але як слід діяти компаніям, які не були готові до таких змін? Від чого сьогодні варто застерегти лідерів бізнесу? Чого не слід робити, щоб зберегти свій бізнес і через деякий час знову не опинитися в кризовій ситуації через неправильні дії?
Ми бачимо 8 ключових дій, від яких варто відмовитися або здійснювати їх дуже обережно і виважено, щоб зберегти майбутнє компанії:
1. Брати кредити. Сьогодні не варто брати кредити. Навіть якщо все погано і хочеться вирівняти ситуацію. Це дуже погана стратегія на початку кризи, оскільки є велика ймовірність, що і до середини кризи можна не дожити. Знайдіть інші способи, щоб вирівняти ситуацію в компанії, наприклад, перебудуйте свою бізнес-модель.
2. Робити все так само, як робили раніше, і робити вигляд, що нічого не змінилося. Зараз важливо визначитися з пріоритетами і прийняти ситуацію, що склалася. Як мінімум, варто почати зменшувати всі витрати.
3. Все повернеться в звичний режим після закінчення карантину. Карантин сильно змінив звичний спосіб життя і поведінку споживача. Потрібно задатися питанням, що потрібно компанії в нових умовах? Від цього сильно залежить, що потрібно зберегти в компанії, а від чого слід позбутися.
4. Продавати те, що вже не потрібно. Важливо зрозуміти, як ваш продукт можна змінити. Чи потрібен він взагалі? Яким продуктом ми будемо виходити на ринок? Які активи потрібні для задоволення споживача?
5. Втрачати те, що створюється довго — ключова команда, компетенції, ядро бізнесу.
6. Приймати позицію жертви. Виникає багато обмежень із боку держави, з якими багато підприємств не знають що робити. Зараз потрібно знайти можливість перебудуватися і адаптувати свою бізнес-модель під нові умови, шукати варіанти для розвитку, зберегти ключову команду, оптимізувати по максимуму все, що можна, і головне — рухатися далі.
7. Витрачати всі грошові кошти. Необхідно на якийсь період припинити витрачати гроші. По максимуму прибрати те, без чого можна обійтися, зробити інвентаризацію. Адже гроші — це універсальний ресурс, який у кінцевому підсумку допоможе перезапуститися. Можливо навіть із великою кількістю робочих місць.
8. Намагатися врятувати те, що не може працювати самостійно. Сьогодні багато власників стоять перед вибором: потрібно виводити компанію з кризи, повністю зупиняти діяльність чи продавати активи? Тут важливо задатися питанням, чи потрібен цей актив, чи можна його застосувати, чи буде він у кінцевому підсумку приносити прибуток? Так само і з зупинкою діяльності. Адже ми говоримо не про державну структуру, яка може весь час бути в збитку, а про бізнес, який повинен приносити прибуток і бути ефективним.
Криза змушує нас приймати рішення, які відтерміновувалися протягом довгого часу. І поки у вас є вибір, його потрібно зробити, щоб не втратити час. Пам’ятайте, що успіх бізнесу в будь-який час безпосередньо залежить від його ефективності, ціннісної пропозиції і бізнес-моделі.
Підписуйтесь на Strategic Insights, telegram-канал зі щоденним оглядом глобальних трендів і бізнес-інсайтів.
АВТОР: Тимур Король бізнес-девелопер Strategic |