Сьогодні
14
04
,
2021
24.02.2021
Традиційне корпоративне навчання вмирає. Тренд на точні програми розвитку

В основі традиційних програм завжди було, і поки залишається:

 • компіляція продукту з наявних стандартних модулів;
 • дорогі якісні тренери та інфраструктура для проведення;
 • тривала офлайн-начитка і… надія на ефект у продуктивності людей та вплив на бізнес-результат.

Статистика, опублікована HBR, про ефект традиційного корпоративного навчання говорить сама за себе:

 • 75% з 1500 опитаних менеджерів 50-ти організацій були незадоволені функцією навчання і розвитку (L&D) своєї компанії;
 • 70% співробітників повідомляють, що вони не володіють навичками, необхідними для виконання своєї роботи;
 • Тільки 12% співробітників застосовують у своїй роботі нові отримані навички.

Що ж в цьому застаріло, є неробочим?

 1. Очікування зростання продуктивності кожного учасника після тренінгу. На жаль, основний фактор впливу на продуктивність — не персональний вплив на людину через тренінг, а зміна в самій системі компанії, де працюють люди. Робимо висновок: якщо ми хочемо суттєво підвищити продуктивність, то повинні чітко побачити 2-3 ключових важеля впливу, визначити, як їх створимо. Якщо при цьому потрібне навчання, ок. Але воно буде спроєктовано і сценаровано під чітке бізнес-завдання в продуктивності, спрямоване на зміну самої системи в компанії, проведене відповідними формами і методами, де лекція — лише мікрочастина. У діжці з огірками важливий сам розсіл, в якому вони перебувають 🙂
 2. Традиційний формат: довге просочення лекціями працює з ефектом 5% засвоєння інформації або того, що після них залишається. Іноді — суцільний “сурогат”.
 3. Низький рівень кастомізації, академічність. Швидкість необхідних змін у компаніях не терпить чужих, тим більше дуже далеких транснаціональних кейсів, що не заточені на галузь. Ви витратите багато часу на те, як це застосувати, замість того, аби відразу відпрацювати технологію на своєму бізнесі: запустити експеримент на ринку / в компанії швидко, отримавши зворотний зв’язок і, якщо все ок, масштабувати на всю компанію.
 4. Неповага до учасників навчання проявляється в тому, що до його проведення не робиться досить глибинне вивчення, як працює система зараз, динаміка її розвитку, що знають і вміють люди. Просто дається трендова “авторитетна” інформація, а іноді світові підходи підміняються псевдоавторськими назвами, йде харизматична маніпуляція на незнанні людей. Насправді, у людей багато чого є в досвіді, розумінні і прагненнях, у здатності оцінити далі на практиці користь отриманих знань або зрозуміти, що все це “мильна бульбашка”. Критично важливо створювати такий сценарій проведення, при якому учасники можуть оцінювати цінність, швидко давати зворотний зв’язок. У свою чергу програма повинна мало не в онлайн-режимі бути переналаштована.

Що ж приходить на зміну традиційним програмам навчання? Точні програми розвитку.

Точні програми розвитку — це програми, які точно здизайновані під рішення бізнес-завдання компанії, в основі яких глибинне розуміння поточного стану, зовнішніх і внутрішніх викликів, цілей, рівня компетенції і зрілості, а також особливостей бізнес-культури компанії. Це такий собі гібрид між консалтингом, навчанням, проходом у дію, який включає в себе фасилітаційні та модераційні техніки.

Для порівняння це виглядає наступним чином:

Традиційні корпоративні програми навчання

Точні програми розвитку

Дизайн програми під питання “а які Ваші очікування від навчання?”

Такі очікування часто розмиті або в принципі не можуть бути чітко сформульовані до теми, в якій людина не фахівець, стандартні модулі або їхні частини “упаковуються” і по суті читаються всім підряд.

Дизайн програми під бізнес-завдання Вашої компанії

З діагностикою і розумінням викликів, зовнішніх і внутрішніх цілей, рівня компетенції і зрілості, особливостей бізнес-культури компанії. З пропозицією бізнес-завдання на рішення в програмах розвитку, виходячи з результатів діагностики і бізнес-цілей компанії.

Сторонні кейси, вправи, що вирішують долі компаній, котрі можуть бути не дуже пов’язані з Вашим контекстом.

Основна техніка: поставлена задача — презентація — зворотний зв’язок.

Створення “тренажера” дизайнування рішень для Вашої компанії як основи процесу навчання і розвитку. Прикладні кейси під бізнес-завдання.

Мікс використовуваних технік: фасилітація, модерація, менторство, коучинг.

Ставлення “Учитель — учень”. Мінімум відповідальності за непотрібні знання.

Гіперповага до людей. Віра в свою аудиторію, глибоке розуміння бізнесових, соціальних і культурних трендів, мистецтво діалогу, спільне створення знань. Дає команді те, що робить їх ще сильніше, оскільки вони є співдизайнерами знань і рішень.

Навчання заради інформування та натхнення…

Працюють на навички, які можна застосувати тут і зараз. Натхнення ніхто не відміняв! Але сильніше працює ефект залучення, на який впливають точні програми розвитку.

Переважно офлайн-навчання.

Гібридні формати офлайн-онлайн, активне використання цифрових інструментів.

Резюме. Тренд точних програм розвитку на піку. У них основний вплив на:

 • мислення команди;
 • можливість думати про довгострокові цілі і вирішувати прикладні бізнес-завдання;
 • продуктивність системи;
 • можливість побачити ширшу і більшу картину;
 • можливість підтримати позитивну енергію, заряд у команді;
 • знаходження нових можливостей;
 • підготовку команди до практичних дій / запуск дій;
 • взяття відповідальності за створення і реалізацію рішень;
 • неприв’язку до єдиного місця, часу проведення програм.

Приклад одного з блоків програми по стратегії:

Традиційна корпоративна програма навчання

Точна програма розвитку

Мета програми: отримати цілісне єдине розуміння поняття стратегії і сформувати базовий навик у стратегуванні.

Структура програми:

 • Поняття стратегії. Сучасні школи в стратегуванні
 • Вправа на розробку стратегії (стороння компанія)
 • Етапи розробки стратегії
 • Організація процесу стратегування в компанії

Тривалість: 3 дні

Бізнес-завдання: повернути позицію лідера в масовому сегменті FMCG.

Мета програми: знайти альтернативи стратегій у досягненні лідерства, посилившись у компетенції стратегування.

Структура програми:

 • Ринкові можливості і виклики в перспективі 2-3 роки. Домашнє завдання, перепідготовка аналітики — презентація, Мозковий штурм: можливості та джерела зростання для нас
 • Як побачити “невидиме”: ідентифікація незакритих ніш і формування альтернатив. Теорія і практикум з пошуком інноваційних рішень
 • Як здійснювати вибір серед альтернатив: сфокусувати компанію. Стратегування step-by-step. Теорія і практикум з опрацюванням “чернеток” ідей / рішень
 • Як перевірити гіпотезу вибору: злетить або не злетить на ринку? Теорія і мозковий штурм з проектування плану дій для перевірки гіпотез

Проєктування наступних кроків у команді

5-7 міні-модулів (по 3-4 години) в офлайн/онлайн, робота в групах над бізнес-завданням компанії, допоміжна теорія; онлайн-нетворкінг

Вибирайте програми, які стратегічно узгоджені з тим, куди йде ваш бізнес, і вирішують критично важливі бізнес-завдання

У людей мало часу, вони хочуть взяти максимум із навчання, аби рухатися вперед швидше і якісніше. Провайдери освітніх програм повинні знаходити критичні шляхи вирішення саме вашого бізнес-завдання. Набори “кубиків”, які пропонуються в стандартному корпоративному навчанні, тут не підійдуть. Адаптація кожного модуля під ваші цілі з практичними прикладами на ваших власних кейсах — ось що може стати одним із найсильніших важелів у розвитку вашої компанії.

Підписатись на новини

Читайте також