Сьогодні
12
05
,
2021
24.12.2019
Мотивація як спосіб підвищення продуктивності
Звідки береться висока продуктивність і що потрібно, щоб співробітник був мотивований на результат.

У попередній статті ми говорили про продуктивність, чи потрібно її фіксувати, вимірювати, і навіщо це потрібно робити? Сьогодні ми пропонуємо розглянути, звідки береться висока продуктивність і що потрібно, щоб співробітник був мотивований на результат.

Висока продуктивність (або high performance management) береться в першу чергу з діяльності людей. Тут вкрай важливий той стан співробітника, який у західному світі називають engagement, що в перекладі означає “залученість”. Можливо, навіть правильніше було б називати цей стан “захопленість”. Тому що це стан емоційного зв’язку з тими цілями, які є. Якщо не знати цілі, ніякого зв’язку не буде. Але, навіть якщо їх знати, але емоційно не бути з ними пов’язаними, не бути захопленими ними — продуктивність сильно падає.

Завдання керівника / лідера / менеджера, працюючи з кожним співробітником, підтримувати співробітника в захопленому стані. І цей стан захопленості не пов’язаний, як часто думають, зі станом, який називають лояльністю. І це не той стан, який називають задоволеність, коли людина просто задоволена тим, що є. Стан захопленості безпосередньо пов’язаний з результатом. У нашій культурі все ж таки ці поняття плутають. Лояльні і задоволені люди можуть бути з вами, ніби, до кінця. А не треба до кінця, треба просто досягати цілей і отримувати радість у процесі і бути в драйві.

Що потрібно зробити, щоб бути мотивованими на результат?

Існує мотиваційна теорія Герцберга. Якщо в двох словах — люди не працюють за гроші. Вони, звичайно, на цю роботу будуть приходити. І ось тоді вони будуть лояльні і задоволені, але при цьому не продуктивні. Продуктивність з’являється там, де є любов. Мотивація — це швидше про любов, а не про гроші. І для того, аби ця мотивація була, потрібні певні умови. Ті ж умови, які необхідні і для стану залученності. По суті справи, мотивований співробітник і залучений — дуже близькі поняття. При цьому важливо розуміти, що мотивований або залучений співробітник може бути незадоволеним. Якщо так звані базові фактори — зарплата, умови праці — не задовольняються. Але, якщо люди, які поруч з ним працюють, його надихають, він може бути залученим. У такій ситуації, звичайно, виникає напруга, але, тим не менш, людина може продовжувати досить довго продуктивно працювати.

Одним із кращих у світі методів роботи із залученістю є методологія Gallup Q12 — дванадцять перевірочних питань, які визначають стан співробітника. Важливо розуміти, що залученість — це феномен командний. Не існує залученості в компанії, існує залученість у команді. І на цей рівень залученості впливає в першу чергу менеджер, безпосередній керівник.

Коли компанія починає інвестувати у вимір залученості — це означає, що до цього, з великою ймовірністю, вона інвестувала в підбір правильних керівників. Насправді, за даними Gallup, лише 10% людей мають виражений талант менеджера, 20% мають базовий талант менеджера, а 70% зовсім не здатні або не хочуть керувати, але їх приваблює статус або успішний досвід. Все ж таки управлінська роль — це окрема роль. І не кожному вона потрібна. Наприклад, візьмемо поняття тімліда в IT-індустрії. Саме значення цієї посади перекладається як “лідер команди”, але більшість тімлідів розглядають себе в ролі проектного менеджера (PM), керуючого проектами, а не людьми. І на питання, як у тебе з людьми, кажуть: “А я тут до чого, запитай у HR”. Це межа нерозуміння ролі менеджера.

Найчастіше саме залучені співробітники генерують ідеї і сигналізують про те, що з нашою стратегією щось не так. Якщо менеджмент відкритий до прийняття цієї інформації, це дозволяє вчасно змінити напрямок.

Якщо менеджмент бачить, що показники результативності починають падати, потрібно дивитися на 2 речі:

  • Що у нас з бізнес-моделлю, зі стратегією? Чи потрібні ми клієнтам, чи в тренді ми, наскільки ми відповідаємо очікуванням ринку, наскільки у нас все взаємопов’язане всередині нашої бізнес-моделі?
  • Як ми імплементуємо, реалізовуємо бізнес-модель? Де саме відбувається збій?

Що стоїть за високою продуктивністю?

Gallup дослідив потреби тих, хто йде за лідером, і виявив, що в багатьох культурах визначилися 4 кластери:

  1. Довіра. Послідовникам дуже важливо довіряти.
  2. Стабільність. Людям важливо спиратися на когось.
  3. Турбота. Піклується про долі людей, співробітників.
  4. Надія.

Люди хочуть стабільність і хороші умови. Людям дуже важливо розуміти, що відбувається, і слідувати певним правилам. Ми всі знаємо, що люди часто чинять опір правилам, але вони їх дуже хочуть. Це парадокс. І це один із викликів для лідера. Як зробити так, щоб були правила, які дуже потрібні людям. Їм потрібна передбачуваність. Це безпосередньо пов’язано з бізнес-процесами. Людям дуже важливі зрозумілі і ефективні бізнес-процеси, які вони здатні прийняти і в них закорінитися.

В основному всі ці методології прийшли до нас із Заходу і вони мають реальну практичну основу. А основа така, що сучасні люди — ірраціональні. Для того, аби вони добре працювали, потрібно створити правильні умови. Сьогодні умови за принципом “батіг і пряник” працюють все гірше і гірше. Більше того, у творчих і проривних професіях вони взагалі перестали працювати. Це все через те, що у людей зараз є більше можливостей, вони мобільні, можуть у будь-який момент кудись виїхати. Це називають “висока мобільність трудових ресурсів”. На сьогоднішній день продуктивність стала безпосередньо пов’язана зі здатністю менеджменту працювати з ірраціональністю людей.

Отже, для високої продуктивності потрібно надавати незалежність і більше можливостей всередині, створювати необхідні умови, щоб ваші співробітники були залученими і мотивованими на результат. Потрібно створювати “території любові” всередині вашої компанії і використовувати сильні сторони. Коли є можливість робити те, що ви робите найкраще — продуктивність зростає щодня.

На закритому 3-денному інтенсиві для лідерів бізнесу, рівня ТОП-менеджмент, Ви дізнаєтеся, як правильно ставити завдання до впровадження процесного управління і відбудувати процесно-орієнтовану архітектуру бізнесу. Дізнатися більше про програму та забронювати місце можна тут.

Підписатись на новини

Читайте також