Сьогодні
16
06
,
2021
02.07.2018
Демони в організації: 3 способи вигнання
Поруч з Власником часто знаходиться "Демон" — супер-лояльна Власнику людина, яка унікально володіє технікою маніпуляції. Практично нічого не створює, але майстерно впливає для власної вигоди.

Пам’ятаю, ще в студентські роки, одна думка з книги Марка Аврелія “Наодинці з собою” не давала мені спокою. Сенс її приблизно в наступному: “Чим більше ти стаєш філософом, романтиком, тим більше навколо збирається лицемірів, які будують брудну політику, маніпуляції”. Хочеться додати: “І держава, компанія, будинок стають картковими, тимчасовими…”

Заходячи в нові і нові проекти розвитку компаній, думка наздоганяла мене вже артефактами: поруч із талановитими ідейними Підприємцями, Творцями компаній обов’язково знаходився Демон. Безумовно, не в прямому, в переносному сенсі;). Хто ж це? Це супер-лояльна Власнику людина, яка унікально володіє технікою маніпуляції. Практично нічого не створює, але майстерно впливає. Сила політики такої людини іноді перевищує силу самого власника. Причому сам Власник цього не помічає або вдає, що не помічає. Всі, хто прагне до розвитку компанії, страждають від цього Демона, але часто сказати про це “Богу” не наважуються. Вибирають шлях “страждання”. Середовище в компанії нездорове, прямо скажемо, дещо нечисте. І яких фінансових, ринкових результатів чекати? Коли точно розумієш, що Культура = EBITDA + капіталізація.

Що робити? Пропоную 3 способи вигнання демона.

Спосіб перший: очистити душу організації від “демонщини”. Не просто від “демона”. Відчуйте різницю! Наявність такої ролі в компанії було породжене в культурі. Він/вона — це наслідок. Що найчастіше створює таку культуру: недовіра власника, закритість, відсутність чесного зворотного зв’язку в компанії, ієрарахічність, дистанція влади, відсутність прагматичних/земних критеріїв оцінки успіху компанії і ключових бізнес-процесів, і ще … перекіс у сторону “вичавити з бізнесу тут і зараз” замість системного вкладу в компанію “Зростання * Розвиток * Капіталізація”. Цей спосіб непростий, тривалий, але системний, зі стійким ефектом.

Спосіб другий: “Папський”. Виростити зсередини або завести ззовні наступника — Ангела. Людини-послідовника в Візії Творця, але дуже сильного стратега і управлінця, “вірус іншої культури”. Постаратися обірвати прямий зв’язок із Демоном. Звичайно, правильно перевизначивши свою роль в компанії.

Спосіб третій: “Лицарський”. Знайти того, хто любить “битися за світло”, “вбивати демонів”: Лицаря. Знаєте таких? 🙂 Він/вона може досить швидко зробити це для організації. А Ваша задача, як власника: забезпечити при цьому максимальну акуратність. Адже демони іноді здають організації партнерам-власникам, займаються прихованим рейдерством. Безпека — за Вами, Власник-Творець. Правда для Лицарів: таких, як Ви, часто відстрілюють …

На завершення, хочу сказати, системі для її розвитку завжди потрібно трохи хаосу. Але нехай цей хаос буде творчим. Джерелом інновацій, експериментів, відкриттів, проривних стратегій, цінних уроків, від якихось невдалих проб. Для розвитку системи демони не потрібні. Не чекайте пекла, дійте! Включайте правильний для себе підхід. Одна порада: сам рідко можеш пройти у вигнання, використовуйте інструменти — бережіть час і життя компанії.

Підписатись на новини

Читайте також